Ռուսաստանը կոչ է անում ԱՄՆ-ին Կուբայի նկատմամբ ռшզմածովային շրջափակում չիրականացնել. Լավրով
Ռուսաստանը կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին հրաժարվել Կուբայի ռազմածովային շրջափակման ծրագրերից։ Այս մասին «Ազատության կղզու» իր գործընկեր Բրունո Ռոդրիգեսի հետ բանակցությունների ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է ՄԻՐ 24-ը։
«Իհարկե, մենք կտրականապես մերժում ենք Ռուսաստանի և Կուբայի հասցեին հնչող շինծու մեղադրանքները, թե մեր համագործակցությունն իբր սպառնալիք է ստեղծում Միացյալ Նահանգների կամ որևէ մեկի շահերի համար։ Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկխոսության միջոցով, որն ուղղված է շահերի հավասարակշռության որոնմանը»,- ընդգծել է Սերգեյ Լավրովը։
Մոսկվան հետևողականորեն կշարունակի աջակցել կուբացի ժողովրդին։ Այդուհանդերձ, ամերիկյան շրջափակման պատճառով կյանքը կղզում ծանրացել է։ Բնակելի շենքերում օրերով լույս չկա։ Առանց էլեկտրականության չեն աշխատում պոմպերը, որոնց օգնությամբ մարդիկ կարող էին խմելու ջուր հանել հորերից։ Կաթվածահար է հասարակական տրանսպորտի և ձեռնարկությունների աշխատանքը։ Ինքնաթիռները չեն թռչում, ինչի պատճառով տուժել են նաև ռուս զբոսաշրջիկները։ Սակայն, ինչպես հայտարարել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում, տարհանման չվերթների հարցն արդեն լուծված է, դրանք կապահովվեն վառելիքով։ Դեսպանատան և Գլխավոր հյուպատոսության աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են տուրօպերատորների և Հավանայի համապատասխան գերատեսչությունների հետ, հայտնել է Լավրովը:

Russia calls on the USA not to implement a naval blockade of Cuba. Lavrov
Russia calls on the United States to abandon plans for a naval blockade of Cuba. This was stated by the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during the negotiations with his colleague Bruno Rodriguez from the "Island of Freedom", MIR 24 reports.
"Of course, we categorically reject the fabricated accusations against Russia and Cuba that our cooperation allegedly creates a threat to the interests of the United States or anyone else. All issues should be resolved exclusively through a dialogue based on mutual respect, which is aimed at finding a balance of interests," Sergey Lavrov emphasized.
Moscow will consistently continue to support the Cuban people. However, due to the American blockade, life on the island has become difficult. There is no light in residential buildings for days. Without electricity, the pumps, with the help of which people could draw drinking water from the wells, do not work. The work of public transport and enterprises is paralyzed. The planes are not flying, due to which the Russian tourists were also affected. However, as announced by the Russian Foreign Ministry, the issue of evacuation flights has already been resolved, they will be provided with fuel. Embassy and Consulate General employees are in constant contact with tour operators and relevant agencies in Havana, Lavrov said.