Ուրուգվայի Սենատորների պալատը դատապարտել է Ադրբեջանի ներխուժումը ՀՀ
Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել է Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը:
Ուրուգվայի Սենատորների պալատի հայտարարության մեջ նշված է.
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումների սրացումը և Հայաստանի տարածքի Ադրբեջանի ռմբակոծումները՝ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Սենատորների պալատը հայտարարում է.
Իր դատապարտումը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ներխուժման առնչությամբ,
Իր համերաշխությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման զոհ հանդիսացող հայ ժողովրդին, ինչպես նաև Ուրուգվայի՝ այդ ազգության քաղաքացիներին՝ ազդված մարդկային կյանքերի կորստով,
Իր մտահոգությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ճնշման և ռազմական բախումների կապակցությամբ,
Հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանի զինվորականների կողմից իրականացրած պատերազմական հանցագործությունների մասին բազմաթիվ արձանագրությունների առկայության պայմաններում պահանջում է ամբողջական և անաչառ հետաքննություն, ինչպես բարձրաձայնվել է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի, Միացյալ Թագավորության կողմից, ի թիվս այլոց,
Մերժում է սպառնալիքի և ուժի կիրառումը՝ որպես տարաձայնությունների լուծման միջոց,
Հույս է հայտնում, որ երկու երկրների միջև երրորդ երկրների միջնորդների ներգրավմամբ մեկնարկած դիվանագիտական բանակցությունները թույլ կտան համաձայնության հասնել՝ հիմնված միջազգային իրավունքի կիրարկման վրա և կապահովեն երկու երկրների միջև տևական խաղաղություն՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը,
Հորդորում է Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել լիարժեք հրադադար՝ հիմնված 2020թ. Եռակողմ հայտարարության վրա և վերականգնել երկխոսության ուղին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ և այլ համաձայնեցված ուղիներով, միջազգային հանրության աջակցությամբ և երաշխավորմամբ՝ ՄԱԿ-ի սկզբունքների համաձայն, ինչպես արտահայտվել է մեր արտաքին հարաբերությունների նախարարության կողմից ս. թ. 14/9/22-ի հաղորդագրությամբ»։

Палата сенаторов Уругвая осудила вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Армении
Палата сенаторов Восточной Республики Уругвай осудила вторжение Азербайджана на международно признанную территорию Республики Армения. В заявлении Палаты сенаторов Уругвая говорилось: принимая во внимание эскалацию столкновений между Азербайджаном и Арменией и бомбардировки азербайджанской территории, Палата сенаторов Восточной Республики Уругвай объявляет: Его осуждение вторжения Азербайджана на международно признанную территорию Республики Армения, выражая свою солидарность с армянским народом, ставшим жертвой нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении, а также с гражданами Уругвая, пострадавшими от человеческих жизней, Его обеспокоенность давлением и военными столкновениями на границе Армении и Азербайджана, В условиях существования множества записей о военных преступлениях, совершенных азербайджанскими военными против армянских пленных, требуется полное и беспристрастное расследование, о чем заявляют США, Франция, Европейский Союз, Россия, Великобритания и другие. Отвергает использование угроз и силы как средства разрешения споров. Выражает надежду, что начатые между двумя странами дипломатические переговоры с привлечением посредников из третьих стран позволят достичь соглашения, основанного на имплементации международного права, и обеспечат прочный мир между двумя странами с учетом целостности и суверенитета Республики Армения. Настоятельно призывает Армению и Азербайджан соблюдать полное прекращение огня на основе Трехсторонней декларации 2020 года и восстановить путь диалога при посредничестве Минской группы ОБСЕ и других согласованных каналов, при поддержке и гарантиях международного сообщества, в соответствии с принципами Организации Объединенных Наций, как это выражено нашим Министерством иностранных дел. год с посланием от 14.09.22».