Ուիթքոֆը հաստատել է, որ կժամանի Ժնև՝ եռակողմ բանակցությունների և Ումերովի հետ հանդիպման համար
Նա այս հայտարարությունն արել է Պինչուկ հիմնադրամի կողմից կազմակերպված Յալթայի եվրոպական ռազմավարության (YES) ֆորումում։ Ուիթքոֆը միջոցառմանը միացել է տեսակապի միջոցով։
ԱՄՆ նախագահի դեսպանորդի խոսքով՝ իրանական հարցից բացի, որը Վաշինգտոնը փորձում է լուծել դիվանագիտական ճանապարհով, նա նախատեսում է Ժնևում հանդիպել ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար Ռուստեմ Ումերովի հետ։
Նա հայտնել է, որ Ումերովը կկարողանա այցելել ԱՄՆ, բայց կողմերը նախ պետք է բանակցություններ անցկացնեն Ժնևում։
«Ինչպես ասացի, մենք պարզապես Ժնևում չենք հանդիպում։ Իրականում կարծում եմ, որ Ռուստեմը կարող է շուտով գալ Ֆլորիդա՝ մեզ հետ հանդիպելու։ Եվ կլինի եռակողմ հանդիպում։ Ես խոսում եմ ուկրաինական պատվիրակության, ռուսական պատվիրակության, իմ, Ջարեդի և մեր թիմերի միջև եռակողմ հանդիպման մասին, հավանաբար՝ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում։ Ումերովի հետ հանդիպման նպատակն է շարունակել քննարկումը և ուսումնասիրել խաղաղության համաձայնագրի հասնելու տարբերակները», - ասել է նա։

Wittkoff confirms he will arrive in Geneva for trilateral talks and meeting with Umerov
He made this statement at the Yalta European Strategy (YES) forum organized by the Pinchuk Foundation. Wittkoff joined the event through a link.
According to the envoy of the US president, in addition to the Iranian issue, which Washington is trying to solve diplomatically, he plans to meet with the head of the Ukrainian delegation in Geneva, Rustem Umerov.
He said that Umerov will be able to visit the USA, but the parties must first hold negotiations in Geneva.
"As I said, we don't just meet in Geneva. In fact, I think that Rustem may come to Florida soon to meet with us. And there will be a tripartite meeting. I'm talking about a tripartite meeting between the Ukrainian delegation, the Russian delegation, myself, Jared and our teams, probably in the next 10 days. The purpose of the meeting with Umerov is to continue the discussion and explore options for reaching a peace agreement," he said.