Ուիթքոֆը հաստատել է, որ կժամանի Ժնև՝ եռակողմ բանակցությունների և Ումերովի հետ հանդիպման համար
Նա այս հայտարարությունն արել է Պինչուկ հիմնադրամի կողմից կազմակերպված Յալթայի եվրոպական ռազմավարության (YES) ֆորումում։ Ուիթքոֆը միջոցառմանը միացել է տեսակապի միջոցով։
ԱՄՆ նախագահի դեսպանորդի խոսքով՝ իրանական հարցից բացի, որը Վաշինգտոնը փորձում է լուծել դիվանագիտական ճանապարհով, նա նախատեսում է Ժնևում հանդիպել ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար Ռուստեմ Ումերովի հետ։
Նա հայտնել է, որ Ումերովը կկարողանա այցելել ԱՄՆ, բայց կողմերը նախ պետք է բանակցություններ անցկացնեն Ժնևում։
«Ինչպես ասացի, մենք պարզապես Ժնևում չենք հանդիպում։ Իրականում կարծում եմ, որ Ռուստեմը կարող է շուտով գալ Ֆլորիդա՝ մեզ հետ հանդիպելու։ Եվ կլինի եռակողմ հանդիպում։ Ես խոսում եմ ուկրաինական պատվիրակության, ռուսական պատվիրակության, իմ, Ջարեդի և մեր թիմերի միջև եռակողմ հանդիպման մասին, հավանաբար՝ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում։ Ումերովի հետ հանդիպման նպատակն է շարունակել քննարկումը և ուսումնասիրել խաղաղության համաձայնագրի հասնելու տարբերակները», - ասել է նա։

Виткофф подтверждает, что прибудет в Женеву для трехсторонних переговоров и встречи с Умеровым
Такое заявление он сделал на форуме "Ялтинская европейская стратегия" (YES), организованном Фондом Пинчука. Виткофф присоединился к мероприятию по ссылке.
По словам посланника президента США, помимо иранского вопроса, который Вашингтон пытается решить дипломатическим путем, он планирует встретиться с главой украинской делегации в Женеве Рустемом Умеровым.
Он сообщил, что Умеров сможет посетить США, но стороны должны предварительно провести переговоры в Женеве.
"Как я уже сказал, мы не просто встречаемся в Женеве. На самом деле, я думаю, что Рустем может вскоре приехать во Флориду, чтобы встретиться с нами. И будет трехсторонняя встреча. Я говорю о трехсторонней встрече украинской делегации, российской делегации, меня, Джареда и наших команд, вероятно, в ближайшие 10 дней. Цель встречи с Умеровым - продолжить обсуждение и изучить варианты достижения мирного соглашения", - сказал он.