ԲՀԿ-ում քննարկվել են երկրի ներքաղաքական խնդիրներն ու ընդդիմադիրների նկատմամբ ճնշումների հարցերը
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կենտրոնական շտաբում տեղի ունեցած ժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ստեղծված քաղաքական, անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական հիմնական խնդիրները, որոնք մասնակիցների գնահատմամբ առաջացել էին իշխանությունների սխալ և անհեռատես քաղաքականության հետևանքով։
Քննարկումների առանցքում եղել են պատերազմից հետո ձևավորված ներքաղաքական իրավիճակը, հասարակության ներսում աճող դժգոհությունը, անվտանգության մարտահրավերները ևև կուսակցության ակտիվ անդամների ու առհասարակ ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները, որոնք արդեն խիստ մտահոգիչ աստիճանի են հասնում, ընդհուպ դառնում կյանքի անմիջական սպառնալիք։
Արթուր Սաֆարյանը իր ելույթում մտահոգություն է արտահայտել այն մասին , որ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող անձանց նկատմամբ ճնշումները դարձել են մտահոգիչ երևույթ։
«Մենք այսօր այստեղ ենք ոչ միայն քաղաքական գնահատական տալու երկրում ստեղծված իրավիճակին, այլ նաև խոսելու այն ցավի մասին, որի միջով անցել են բազմաթիվ ընտանիքներ, այդ թվում նաև իմ ընտանիքը։ Ես չեմ կարող լռել այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել իմ հոր հետ։ Նրան բռնության ենթարկեցին, նրա առողջությունը կտրուկ վատացավ, ինչը հանգեցրեց մահվան։ Սա ինձ համար պայքարելու և բարձրաձայնելու պարտավորություն է դարձել, որպեսզի որևէ ընտանիք այլևս նման կորուստ չկրի քաղաքական կարծիքի համար»,- իր ելույթում ընդգծեց Սաֆարյանը։
Նա նաև նշել է, որ երիտասարդության շրջանում խորանում են ապագայի նկատմամբ անհանգստություններն ու անվստահությունը։
«Երիտասարդները ցանկանում են ապրել անվտանգ, արժանապատիվ և կանխատեսելի երկրում։ Երբ քննադատությունը ընկալվում է որպես թշնամանք, իսկ այլ կարծիք ունեցող մարդիկ զգում են ճնշում, մմենք ապագա չունենք։ Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի ապագան պետք է կառուցվի իրավունքի գերակայության, քաղաքական հանդուրժողականության և քաղաքացիների ձայնը լսելու հիմքի վրա»,– ասել է նա։
Ժողովի ընթացքում Աշոտ Անդրեասյանը ևս անդրադարձել է երիտասարդության ներգրավվածության և քաղաքական գործընթացներում ազատ մասնակցության կարևորությանը՝ ընդգծելով, որ հասարակական խնդիրների լուծումը պահանջում է բաց քննարկումներ և քաղաքական պատասխանատվություն։
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը վստահեցրել է, որ կուսակցության քաղաքական ուղին հստակ է՝ գործող իշխանությունները ձախողված են ու պետք է հեռանան, ուստի կուսակցության համար առաջնահերթ հարցերին գնահատական կտրվի ենելով հենց այս դիրքորոշումից։

В ППА обсудили внутриполитические проблемы страны и вопросы давления на оппозиционеров
В ходе встречи, состоявшейся в центральном штабе партии "Процветающая Армения", были обсуждены основные политические проблемы, проблемы безопасности и социально-экономические проблемы, созданные в Армении, которые, по мнению участников, вызваны неправильной и недальновидной политикой властей.
В центре обсуждений оказалась внутриполитическая ситуация, сложившаяся после войны, растущее недовольство внутри общества, вызовы безопасности и преследования активных членов партии и оппозиционных сил в целом, которые уже достигают весьма тревожного уровня и даже становятся прямой угрозой для жизни.
В своем выступлении Артур Сафарян выразил обеспокоенность тем, что тревожным явлением стало давление на людей оппозиционных взглядов.
"Мы собрались сегодня не только для того, чтобы дать политическую оценку ситуации в стране, но и поговорить о боли, которую пережили многие семьи, в том числе и моя семья. Я не могу молчать о том, что случилось с моим отцом. Он подвергся насилию, его здоровье резко ухудшилось, что привело к его смерти. Для меня это стало обязанностью бороться и поднять свой голос, чтобы ни одна семья больше не понесла такой потери для политических взглядов", - подчеркнул Сафарян в своем выступлении.
Он также отметил, что среди молодежи углубляются тревоги и недоверие к будущему.
"Молодежь хочет жить в безопасной, достойной и предсказуемой стране. Когда критика воспринимается как враждебность, а люди с разными взглядами чувствуют себя угнетенными, у нас нет будущего. Мы убеждены, что будущее Армении должно строиться на основе верховенства закона, политической толерантности и прислушивания к голосу граждан", - сказал он.
В ходе встречи Ашот Андреасян также отметил важность вовлечения и свободного участия молодежи в политических процессах, подчеркнув, что решение общественных проблем требует открытых дискуссий и политической ответственности.
Председатель ППА Гагик Царукян заверил, что политический путь партии ясен: нынешняя власть потерпела неудачу и должна уйти, поэтому приоритетные вопросы для партии будут оцениваться с этой позиции.