«Հայրենիք» կուսակցությունը չի մասնակցի 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին. հայտարարություն
27.02.2026
«Հայրենիք» կուսակցությունը չի մասնակցի 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Այս մասին ասված է «Հայրենիք» կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ:
««Հայրենիք» կուսակցության գործադիր մարմինը, փետրվարի 26-ի նիստում, բազմակողմանիորեն քննարկեց Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, առկա ներքին և արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաև նախընտրական փուլին բնորոշ զարգացումները։
Արձանագրելով.
1) Իշխանափոխությունը գերակա առաջնահերթություն է, որը բխում է պետության ռազմավարական նպատակներից, իսկ դրա հիմնավորումներն ու պատճառները տարիներ շարունակ ներկայացվել են։
2) Ներքաղաքական սուր լարվածությունը շարունակվում է պահպանվել։
3) Քաղաքական դաշտը շարունակում է բևեռացված մնալ՝ առանց իրական համախմբող պետական գաղափարախոսության և արժեքային հստակ առանցքի։
4) Պետական ինստիտուտների նկատմամբ իրավական և բարոյական պատասխանատվության մեխանիզմները գործնականում չեն ապահովում արդյունավետ հակակշիռներ և վերահսկողություն։
5) Քաղաքական գործընթացները շարունակում են կառուցվել ոչ ինստիտուցիոնալ տրամաբանությամբ, ինչն արգելակում է կայուն պետական զարգացման հնարավորությունը։
6) «Հայրենիք» կուսակցության գաղափարական հիմքերը, ծրագրային առաջնահերթությունները և Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ ռազմավարական պատկերացումները տարբերվում են քաղաքական դաշտում գործող մյուս ուժերի մոտեցումներից, ինչի արդյունքում դաշինքի ձևավորումը դառնում է ոչ իրատեսական։
7) Ընդդիմադիր դաշտից ընտրությունների մասնակից ուժերի քանակի մեծացումը կարող է առաջացնել ընտրողների քվեների մասնատում և քաղաքական ռեսուրսների բաշխման անարդյունավետություն, ինչը վերոնշյալ պայմաններում կարող է բացասաբար անդրադառնալ սպասվող ընտրական գործընթացների արդյունքների վրա։
Ամփոփելով արձանագրվածը, մի կողմից նպատակ ունենալով հնարավորին նպաստել ընդդիմադիր ձայների համախմբմանը, և մյուս կողմից չգնալ գաղափարական հիմք չունեցող, արհեստական դաշինքների և/կամ միավորումների ձևավորման ճանապարհով՝ Կուսակցության գործադիր մարմինը որոշեց․
1. չմասնակցել 2026 թվականին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին,
2. հորդորել կուսակցության անդամներին, համակիրներին և աջակիցներին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում իրենց ձայնը տալ իրական ընդդիմադիր ուժերից ցանկացածին՝ ըստ սեփական նախընտրության,
3. հետևողականորեն շարունակել «Հայրենիք» կուսակցության զարգացման գործընթացը՝ կուսակցաշինության բոլոր ուղղություններով։
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ սույն որոշման հետ կապված հարցերին անհրաժեշտության դեպքում կանդրադառնանք ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո՝ ելնելով այն պատասխանատվությունից, որ մինչև ընտրությունները որևէ կերպ չստեղծվի պայման կամ հնարավորություն, որը կարող է վնասել իրական ընդդիմադիր ուժերին»,-ասված է հայտարարության մեջ:

Партия «Айреник» не будет участвовать в парламентских выборах 2026 года. заявление
Партия «Айреник» не будет участвовать в парламентских выборах 2026 года. Об этом говорится в заявлении партии "Родина".
"На заседании 26 февраля исполнительный орган партии "Айреник" обсудил внутриполитическую ситуацию в Армении, существующие внутренние и внешние вызовы, а также развития, характерные для предвыборного этапа.
Запись:
1) Смена власти является высшим приоритетом, который вытекает из стратегических целей государства, а ее обоснования и причины приводятся годами.
2) Продолжает сохраняться острая внутриполитическая напряженность.
3) Политическое поле остается поляризованным, без реальной объединяющей государственной идеологии и четкой ценностной оси.
4) Механизмы юридической и моральной ответственности перед государственными институтами на практике не обеспечивают эффективного баланса и контроля.
5) Политические процессы продолжают строиться с неинституциональной логикой, что тормозит возможность устойчивого развития государства.
6) Идеологические основы, программные приоритеты и стратегические видения будущего Армении отличаются от подходов других сил, действующих на политическом поле, в результате чего формирование альянса становится нереальным.
7) Увеличение количества участвующих в выборах сил из оппозиционного поля может вызвать фрагментацию голосов избирателей и неэффективность распределения политических ресурсов, что в вышеуказанных условиях может негативно повлиять на результаты ожидаемых избирательных процессов.
Обобщая зафиксированное, с одной стороны, с целью способствовать консолидации голосов оппозиции, а с другой стороны, не идти по пути формирования искусственных союзов и/или объединений без идеологической основы, исполнительный орган Партии постановил:
1. не участвовать в парламентских выборах, ожидаемых в 2026 году,
2. призвать членов партии, сочувствующих и сторонников проголосовать за любую из реальных оппозиционных сил на предстоящих парламентских выборах по своему усмотрению,
3. Последовательно продолжить процесс развития партии «Родина» по всем направлениям партийного строительства.
В то же время сообщаем, что вопросы, связанные с этим решением, мы будем решать в случае необходимости после подведения итогов выборов, исходя из ответственности за то, чтобы перед выборами не были созданы условия или возможности каким-либо образом, которые могли бы нанести вред реальным оппозиционным силам", - говорится в сообщении.