Ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը և պատկան մարմինները տապալվել են․ Գոհար Մելոյան (տեսանյութ)
26.02.2026
Հայը չպետք է ջրի խնդիր ունենա, այս մասին գրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը։
«Հանրահայտ է, որ Հայաստանը խմելու և ոռոգման ջրով ինքնաբավ երկիր է։
Այդ դեպքում ինչո՞ւ է այդքան խիստ ձևով սահմանափակվում ջրամատակարարումը։
Երեկ օրվա առաջին կեսին ԶԼՄ-ներով լայնորեն տարածվում էր «Վեոլիա ջուր» ընկերության հայտարարությունը՝ մայիսից մինչև սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ բնակչության ջրամատակարարման գրաֆիկի կտրուկ սահմանափակման մասին, ինչի արդյունքում՝ տասնյակ հազարավոր բաժանորդների համար սահմանվելու էր ջրամատակարարման 17-ժամյա գրաֆիկ։
Դրան անմիջապես հետևեց հայ հասարակության արդարացի ցասումը։
Պատասխանը, ըստ էության, ակնհայտ է՝ առկա է ջրային ռեսուրսների խայտառակ կառավարման մակարդակ։
Ջրի կորուստը հասնում է 65 %-ի։ Համեմատության համար նշենք, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը օրինական սեփականատերերից խլելու պահին կորուստը կազմել է ընդամենը 6 %, ինչի շնորհիվ էլ կուտակվել էր 7 միլիարդ դրամը, որի հաշվին առաջարկում էինք իջեցնել մարդկանց հոսանքի գինը։
Հետևաբար ակնհայտ է, որ ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը և պատկան մարմինները, ներառյալ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը և ՀՀ կառավարությունը՝ ՏԱՊԱԼՎԵԼ են։
Իշխանությունները երեկոյան հայտարարեցին, որ «Կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման փոփոխություն չի լինի»։
Այստեղ հնարավոր է երկու տարբերակ․
-կամ «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը, ակնհայտ հնարավորություն ունենալով չսահմանափակել ջրամատակարարումը, այնուամենայնիվ՝ սահմանափակում է այն, ինչը կարելի է գնահատել որպես «դիվերսիա» Հայաստանի Հանրապետության դեմ,
-կամ ՀՀ կառավարությունը «հորդորել է» մասնավոր ընկերությանը հետ կանգնել սահմանափակումներից, ինչը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքում միայն ավելի կխորացնի ջրամատակարարման խնդիրը, եթե ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում չիրականացվեն ակնհայտ համակարգային բարեփոխումներ։

В сфере управления водными ресурсами компания «Веолия вода» и связанные с ней структуры потерпели неудачу. Гоар Мелоян (видео)
У армян не должно быть проблем с водой, об этом написала член партии "Сильная Армения" Гоар Мелоян. «Известно, что Армения является самодостаточной страной с питьевой и оросительной водой. В таком случае, почему подача воды так сильно ограничена? Вчера, в первой половине дня, в средствах массовой информации было широко распространено сообщение компании "Веолия вода" о резком ограничении графика подачи воды для населения РА с мая по сентябрь, в результате чего для десятков тысяч потребителей будет установлен 17-часовой график подачи воды. За этим немедленно последовало праведное возмущение армянского общества. Ответ, на самом деле, очевиден: существует позорный уровень управления водными ресурсами. Потери воды достигают 65%. Для сравнения отметим, что на момент изъятия компании «Армянские электрические сети» у ее законных владельцев убытки составили всего 6%, за счет чего накопилось 7 млрд драмов, за счет которых мы предложили снизить цену на электроэнергию для населения. Таким образом, очевидно, что компания «Веолия вода» и связанные с ней органы, в том числе Комиссия по регулированию общественных услуг и правительство РА, ПРОВАЛИВАЛИСЬ в сфере управления водными ресурсами. Вечером власти заявили, что «в результате вмешательства правительства изменений в водоснабжении не произойдет». Здесь возможны два варианта: - или компания «Веолия вода», имея очевидную возможность не ограничивать подачу воды, тем не менее ограничивает то, что можно расценить как «диверсию» в отношении Республики Армения, - или правительство РА "призвало" частную компанию выйти из ограничений, что только усугубит проблему водоснабжения в средне- и долгосрочной перспективе, если не будут осуществлены очевидные системные реформы в сфере управления водными ресурсами. Поэтому проблема все еще существует и находится на уровне национальной безопасности", - написал он.