Ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը և պատկան մարմինները տապալվել են․ Գոհար Մելոյան (տեսանյութ)
26.02.2026
Հայը չպետք է ջրի խնդիր ունենա, այս մասին գրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը։
«Հանրահայտ է, որ Հայաստանը խմելու և ոռոգման ջրով ինքնաբավ երկիր է։
Այդ դեպքում ինչո՞ւ է այդքան խիստ ձևով սահմանափակվում ջրամատակարարումը։
Երեկ օրվա առաջին կեսին ԶԼՄ-ներով լայնորեն տարածվում էր «Վեոլիա ջուր» ընկերության հայտարարությունը՝ մայիսից մինչև սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ բնակչության ջրամատակարարման գրաֆիկի կտրուկ սահմանափակման մասին, ինչի արդյունքում՝ տասնյակ հազարավոր բաժանորդների համար սահմանվելու էր ջրամատակարարման 17-ժամյա գրաֆիկ։
Դրան անմիջապես հետևեց հայ հասարակության արդարացի ցասումը։
Պատասխանը, ըստ էության, ակնհայտ է՝ առկա է ջրային ռեսուրսների խայտառակ կառավարման մակարդակ։
Ջրի կորուստը հասնում է 65 %-ի։ Համեմատության համար նշենք, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը օրինական սեփականատերերից խլելու պահին կորուստը կազմել է ընդամենը 6 %, ինչի շնորհիվ էլ կուտակվել էր 7 միլիարդ դրամը, որի հաշվին առաջարկում էինք իջեցնել մարդկանց հոսանքի գինը։
Հետևաբար ակնհայտ է, որ ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը և պատկան մարմինները, ներառյալ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը և ՀՀ կառավարությունը՝ ՏԱՊԱԼՎԵԼ են։
Իշխանությունները երեկոյան հայտարարեցին, որ «Կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման փոփոխություն չի լինի»։
Այստեղ հնարավոր է երկու տարբերակ․
-կամ «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը, ակնհայտ հնարավորություն ունենալով չսահմանափակել ջրամատակարարումը, այնուամենայնիվ՝ սահմանափակում է այն, ինչը կարելի է գնահատել որպես «դիվերսիա» Հայաստանի Հանրապետության դեմ,
-կամ ՀՀ կառավարությունը «հորդորել է» մասնավոր ընկերությանը հետ կանգնել սահմանափակումներից, ինչը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքում միայն ավելի կխորացնի ջրամատակարարման խնդիրը, եթե ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում չիրականացվեն ակնհայտ համակարգային բարեփոխումներ։

In the field of water resources management, "Veolia water" company and related bodies failed. Gohar Meloyan (video)
Armenians should not have water problems, Gohar Meloyan, a member of the "Strong Armenia" party, wrote about this.
"It is well known that Armenia is a self-sufficient country with drinking and irrigation water.
In that case, why is the water supply so severely restricted?
Yesterday, in the first half of the day, the announcement of "Veolia water" company about the drastic limitation of the water supply schedule for the RA population from May to September was widely spread in the mass media, as a result of which a 17-hour water supply schedule would be set for tens of thousands of customers.
This was immediately followed by the righteous indignation of the Armenian society.
The answer is, in fact, obvious: there is a shameful level of management of water resources.
Water loss reaches 65%. For comparison, let's note that at the time of seizing the Armenian Electric Networks company from its legal owners, the loss was only 6%, due to which 7 billion drams were accumulated, at the expense of which we proposed to lower the price of electricity for people.
Therefore, it is obvious that "Veolia water" company and related bodies, including the Public Services Regulatory Commission and the RA government, have FAILED in the field of water resources management.
The authorities announced in the evening that "as a result of the government's intervention, there will be no change in the water supply."
Two options are possible here:
- or "Veolia water" company, having an obvious opportunity not to restrict water supply, nevertheless restricts what can be assessed as "sabotage" against the Republic of Armenia,
- or the RA government "urged" the private company to withdraw from the restrictions, which will only worsen the water supply problem in the medium and long term, if obvious systemic reforms are not implemented in the field of water resources management.